
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 791 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.6 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 5.45 nC |
| Drain to Source Resistance | 400 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -15 V, 2 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 15 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
Stock: 34
Distributors
pcbx
Unit Price$1.37213
Ext.Price$1.37213
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.37213 | $1.37213 |
| 10 | $1.15555 | $11.55550 |
| 25 | $1.06852 | $26.71300 |
| 50 | $0.98804 | $49.40200 |
| 100 | $0.91364 | $91.36400 |
| 300 | $0.83779 | $251.33700 |
| 500 | $0.76824 | $384.12000 |
| 1000 | $0.74069 | $740.69000 |
